THE CONFERENCE IN PLENARY SESSION
 
 
United States of America (5 places):
  • Woodrow Wilson, President of the United States
  • Robert Lansing, Secretary of State
  • Henry White
  • Edward House
  • General Tasker H. Bliss
British Empire:
Great Britain (5 places):
  • David Lloyd George, Prime Minister
  • Arthur James Balfour
  • A. Bonar Law
  • G. N. Barnes
  • Viscount Milner
  • Winston Churchill
Dominions and India:
Canada (2 places):
  • Sir Robert Borden
  • Sir George Foster
  • C. J. Doherty
  • A. L. Sifton
Australia (2 places):
  • W. Hughes
  • Sir Joseph Cook
South Africa (2 places):
  • General Louis Botha
  • Lieut. General J. C. Smuts
New Zealand (1 place):
  • W. F. Massey
  • Sir Joseph Ward
Newfoundland:
  • Sir William F. Lloyd
  • Sir William Goode (alternate)
India (2 places):
  • E. S. Montagu
  • Major General the Maharajah of Bikaner
  • Lord Sinha
France (5 places):
  • Georges Clemenceau
  • Pichon
  • L-L. Klotz
  • André Tardieu
  • Jules Cambon
  • Marshal Foch

Italy (5 places):

  • V. E. Orlando
  • Baron S. Sonnino
  • Marquis G. F. Salvago Raggi
  • A. Salandra
  • S. Barzilai
Japan (5 places):
  • Marquis Saionji
  • Baron Makino
  • Viscount Chinda
  • K. Matsui
  • H. Ijuin
Belgium (3 places):
  • Hymans,
  • van den Heuvel
  • Vandervelde
Bolivia (1 place):
  • Ismaël Montes
Brazil (3 places):
  • Epitacio Pessõa
  • Olyntho de Magalhaes
  • Pandii Calogeras
  • Raoul Fernandes
China (2 places):
  • Lou Tseng-tsiang
  • Cheng-ting Thomas Wang
  • Vi Kyuin Wellington Koo
  • Sao-Ke Alfred Sze
  • Suntchou Wei
Cuba (1 place):
  • Antonio Sanchez de Bustamante
Ecuador (1 place):
  • Dom y de Alsua
  • Dr. Carlos R. Tobar
Greece (2 places):
  • Eleftherios Venizelos
  • Nicolas Politis
  • A. Romanos
Guatemala (1 place):
  • Joaquín Méndez
Haiti (1 place):
  • Tertullien Guilbaud
Hedjaz (2 places):
  • His Royal Highness Emir Feisal
  • Rustem Haidar
Honduras (1 place):
  • Dr. Policaxpo Bonilla
Liberia (1 place):
  • C. D. B. King
  • C. B. Dunbar
  • H. F. Worley
Nicaragua (1 place):
  • Salvador Chamorro
Panama (1 place):
  • Antonio Burgos
Peru (1 place):
  • Carlos G. Candamo
  • Francisco Garcia Calderon
  • V. Maurtua
Poland (2 places):
  • Roman Dmowski
  • Ignace Paderewski,
  • Casimir Dluski (alternate)
Portugal (2 places):
  • Dr. Affonso Costa
  • Augusto Soares
  • Colonel Norton de Mattos
  • Alfredo Freire de Andrade
  • Jayme Batalha-Reis
Roumania (2 places):
  • Jean J. C. Bratiano
  • General Constantin Coanda
  • Dr. Vaida-Voevod
  • Nicolas Misu
  • Victor Antonesco
  • Constantin Diamandy
  • Georges Danielopol
Serbia (3 places):
  • N. P. Pachitch
  • Ante Trumbi
  • Milenko R Vesnitch
  • Ivan Zolger
  • Mathias Boshkovitch
  • Otokar Rybar
  • Josip Smodlaka
Siam (2 places):
  • Prince Charoon
  • Prince Traidos Prabandhu
  • Phya Bibadh Kosha
Czecho-Slovak Republic (2 places):
  • Charles Kramar
  • Edouard Benes
Uruguay (1 place):
  • Juan Antonio Buero
  • Jacobo Varela Acevedo
  • Juan Carlos Blanco
 
 

This page is copyright © 2005-09, C.T. Evans
For information contact cevans@nvcc.edu